Интелект и Инстинкт

  1. Интелекта един атрибут на жизнения принцип ли е?
    „Не, защото растенията живеят, но не мислят: те имат само органичен живот. Интелекта и материята са независими един от друг, тъй като едно тяло може да живее без интелект. Но интелекта може да се проявява само чрез материални органи. Необходимо е духът да се обедини с анимираната материя, за да я направи интелигентна. “

Коментар на Кардек: Интелекта е една специална способност, характерна за някои класове органични същества и която им дава силата да мислят, волята за действие, осъзнаването, че те съществуват и че те представляват индивидуалност, както и средствата за установяване на взаимоотношения с външния свят и да осигурят своите нужди. Ние можем да разграничим, както следва: 1во, Неживи същества, изградени само от материя, без жизненост или интелигентност: това са грубите тела; 2ро, Анимирани (Живи) същества, които не мислят, формирани от материя и надарени с жизненост, обаче лишени от интелект; 3то, Анимирани и мислещи същества, формирани от материя, надарени с жизненост и притежатели също на един интелигентен принцип, който им дава способността за мислене.

  1. Какъв е източникът на интелект?
    „Вече го казахме: вселенския интелект.“

а) Може ли да се каже, че всяко същество взема една част от интелекта на универсалния източник и го усвоява, тъй както извлича и усвоява принципа на материалния живот?
„Това не е нищо повече от обикновено сравнение, макар и да е неточно, защото интелекта е способност подобаваща на всяко същество и представлява неговата морална индивидуалност. Освен това, както знаете, има неща, в които човекът не може да проникне и това засега е едно от тях.“

Ние сме интелигентни. Още от времето ни като интелигентни принципи, въпреки че те нямат съзнание и начин да го използват, интелекта вече е част от тях, като семена, които чакат правилния момент да пораснат или като едно устройство, свързано с компютър, което се изключва от мощност, очаквайки да бъде използвано.

  1. Инстинктът зависи ли от интелекта?
    „Не точно, защото инстинктът е вид интелект. Това е един интелект без разсъждения. Именно чрез него всички същества осигуряват своите нужди.“

Животните действат най-вече следвайки инстинкта си. С развитието на своя интелект, те започват да вземат решения. Това е важна характеристика на самия интелект.

  1. Може ли да се установи линия на разделение между инстинкт и интелект, тоест да се уточни къде свършва едното, и къде започва другото?
    „Не, защото те често се смесват едно с друго. Но много добре може да се разграничат действията, произтичащи от инстинкта, от тези, които принадлежат на интелекта.“
  2. Правилно ли е да се каже, че инстинктивните способности намаляват, докато интелектуалните растат?
    „Не; инстинктът винаги е там, но човекът го пренебрегва. Инстинктът също може да доведе до добро. Той почти винаги ни води и понякога дори по-безопасно от разума. Той никога не се заблуждава.“

а) Защо разумът не винаги е безпогрешен водач?
„Разумът би бил безпогрешен, ако не беше изкривен от лоши маниери, гордост и егоизъм. Инстинктът не разсъждава; разумът позволява избор и дава на човека свободна воля.“

Коментар на Кардек: Инстинктът е една рудиментарна интелигентност, която се различава от самия интелект, в това, че неговите прояви почти винаги са спонтанни, докато тези на интелекта са резултат от съчетание и преднамерен акт. Инстинктът варира в проявите си, според видовете и техните нужди. При същества, които имат съвест и възприемане на външни неща, той се съюзява с интелекта, тоест с волята и свободата.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ

Тези видеа подчертават разликата между инстинкта в сравнение с интелекта:

Човекът, който плува с крокодили – историята на един мъж, който не само се осмелява да лекува един прострелян крокодил, но освен храна започва да му дава и своята любов.

Експеримент Причинно разбиране на водоизместването при враните

Атенбъроу и невероятните имитиращи хората орангутани

Птица рибарче примамва рибки с пуканки

Маймуна чупи орех, как се учи от грешката си

Контакта с хората помага на животните да се развиват интелектуално. Нашата мисия към животните е да им помагаме по този начин. Животните отговарят на обичта, която им даваме.

Много диви животни стават по-кротки при контакта си с хора.

Гордън Бюканън се изправя „лице в лице“ с вълк

Моят приятел мечока

Емоционалната реакция на куче на тъжна сцена във филма Цар Лъв


0 Коментара

Вашият коментар

Avatar placeholder

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *